Satış Eğitimi Örnekleri

Satış Eğitimi Örneklerinden Bir Tanesi.

Hem kârınızı hem de satış motivasyonunuzun bir anda yok olmasını mı istiyorsunuz? Şimdi gelin  kendinizi şu resmin içerisinde düşünün. Satış müdürüsünüz ve satış temsilcilerinizden bir tanesi sizi telefon ile arıyor müşterisinin yanında olduğunu ve satışı kapatmak üzere olduğunu size iletiyor.

Satış Temsilcisi: “İlk siparişleri için fiyatımız konusunda nasıl bir indirim gerçekleştireceğimizi görmek istiyorlar. Bu şekilde ilk siparişi verdikten sonra bir sonraki siparişte ne kadar kaliteli olduğumuzu gördüklerinde fiyatı tekrar eski haline çekerim. Ama şu an ilk sipariş için bu indirim yapmamız lazım.”

 

Himmm… Gerçekten mi?  Satış müdürünün o an ne düşündüğünü hissedebiliyor musunuz?

Azımsanmayacak kadar çok senaryoda gerçekleşen, satış müdürü belli bir süre sert adamı oynadıktan sonra şöyle bir konuşma ile istenilen indirimi vereceğinin sinyallerini mutlaka vermektedir.

“Hımm… o zaman bu seferlik sadece bu müşteriye özel bir indirim yapabiliriz. Ancak bunu asla ve asla bir satış taktiği olarak kullanmamamız lazım. Biliyorsun işi bunu sadece işi kaybetmemek için yapıyoruz ve sadece bu seferlik yapılan bir indirim olacak.”

Bu gibi durumlar aslında o kadar çok örnekte karşımıza çıkıyor ki. Bunun acı olan tarafı ise bunu o kadar çok duymamız kadar, bu şekilde yapılan satışların takip eden satışlarda

fiyatının gittikçe daha da aşağıya gidiyor olması ve uzun vadede asla firmaya kar getirmeyen müşteriler yüzünden şirketlerin zor durumda kalıyor olmalarıdır.

Şirketlerin uzun dönemli fiyat politikası ile müdürler ve patronlar ile satıcılar arasında her zaman görüş ayrılığı ortaya çıkmaktadır. Oysaki şirketler her zaman ürün fiyatlarını uzun dönemli planlarını dengelemek ve bütçe öngörüsünde belirlemektedirler. Fakat fiyatlar üzerinden yapılan her indirim doğal olarak şirketin uzun dönemli planlarını sekteye uğratan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Satış eğitimi içerisinde indirim verildiği zaman dışarıdan resmin tamamını görmek ve bunun önemli noktaları olan finansal tablolarda verilen indirim ve yatırım planları arasında bu daha detaylı olarak anlatılmaktadır.

Bu konuya eğer müşteri tarafından bakılacak olursa. Bunu teklif etmeyen ve satış eğitimi almamış satıcının işi kapatma anına gelindiğinde en kırılgan olduğunu bilen bir müşterinin son anda bunu istememesi olağan dışı olacaktır. Yani biraz satın alma bilgisine sahip olan her müşteri mutlaka ve mutlaka bu tekniği uygulayarak sizin kârınızı minimize edecektir ve kendi karını da satın alma yaparken kazan tekniği ile maksimize etmeye çalışması çok normal olacaktır.

Bu müşterinin kesinlikle kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece doğal olarak kendi şirketinin çıkarlarını korumak için çalışıyor ve çabalıyor olduğunu gösterir ve iş dünyasında en doğal bir kuraldır. Burada yapılması gereken satış temsilcisinin de aynı hedef doğrultusunda çalışmasıdır. Benim kârımdan değil sağlayacağım fayda ile kârını arttırma fikrini öne sürmesi daha uygun olacaktır.

Fiyat da indirime gidilmesi ve mevcut işi o an için indirimli fiyat üzerinden almak sadece tek bir işe yarar. Kârınızı şirketin cebinden çıkıp çöpe gitmesinden başka bir şeye yaramayacaktır.

Yalnız unutulmaması gereken en önemli nokta o an verdiğiniz indirim sadece o an almış olduğunuz mevcut siparişten değil takip eden gelecekteki tüm siparişlerden indirim olarak verdiğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Satış Eğitimi içerisinde profesyonel satıcılarla çok net olarak paylaştığımız ve %100 ‘üne yakın bir kesimin bu konuyu ilk defa duyuyor gibi tepki verdiğini acı bir gerçek ise müşterinize ilk siparişte verilen indirim sonrasında verilen fiyatın müşteri tarafından her zaman en doğru fiyat olarak kabul edilmesi durumudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...