Satış Eğitimi: Sadece Kaybedenler (loosers) Fiyat Kırar

Satış Eğitimi: Sadece Kaybedenler (loosers) Fiyat Kırar

Bu günün iş dünyasında karşılaşılan fiyat ile ilgili indirim talebinde bulunmak bir takım taktik ve tekniklerin kullanılarak uygulanması şeklinde hayata geçirilmektedir. Satın almanın indirimli yapılması için eğitim almış olan satın alma profesyonelleri ve firma karar vericileri satış eğitimi almamış olan profesyoneller karşısında hemen hemen her örnekte mutlaka galip gelmektedirler.  İndirimli bir satış yapıyor olmak, aslında satış yeteneği eksikliğinden kaynaklanan bir durum olduğunun göstergesidir. Araştırmalar gösteriyor ki; Gerçekleşen en büyük indirimlerini, daha çok en yeni ve daha önce satış mesleğini profesyonel olarak yapmayan tecrübesiz elemanlar tarafından gerçekleştirildiğini göstermektedir.

Müşteriye satışa gitmek her şey den önce kendine güvenmeyi gerektirmektedir. Firmalar bu yüzden satış temsilcilerini genelde kendine güvenen insanlar arasından seçmektedir. Müşteri ürün veya hizmetin fiyatının pahalı olduğunu dile getirdiğinde, doğal olarak kendine çok güvenen insanlar hatanın kendisinde olduğunu düşünmez ve bir sonraki alternatif olan fiyatın gerçekten pahalı olduğunu düşünür. Ve tüm yeteneklerini ve kendi yönetim ve taktiklerini satışçıya indirim yaptırmak için kullanırlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir kısır döngü olarak her zaman karşımıza çıkmaktadır.

Satış görüşmelerinde genelde satış içerisinde indirimin yapılıp yapılmayacağı ilk 30 saniyede belli olmaktadır. Satış temsilcisinin müşteri karşısındaki duruşu satış yeteneği ve daha önceden kazanmış olduğu üstün satış kapatma teknikleri buna olumlu ya da olumsuz olarak etki edecektir.

 

Birçok örnekte karşımıza çıkan satışta indirimli veya indirimsiz satış kapamanın olmasının sebebi kesinlikle ürünün daha mükemmel olması veya birçok farkının olması ile alakalı değildir. Müşteri ürünümüz ne kadar mükemmel ne kadar farkı olursa olsun eninde sonunda indirim isteyecektir. Bizim yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise bu farkları ve faydaları sunum başından sonuna kadar öne çıkarmak ve fiyat itirazı geldiği anda kullanacak şekilde somut hale getirmiş olmak olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...