Satış Eğitimi: Satış Erteleme Adımları.

Satış Eğitimi Adım 1

Önce en çok olumlu yanıt alacağınızı düşündüğünüz kişiyi arayın.

Satış yapmak için aramıyorum. Bu telefon Hayatını daha fazla iyileştirmek için. Almayacaklar ise de neden tercih etmediklerini soruyor olacağım. Müşteriye teklif verip aramamak çok daha büyük ayıptır.

Satış Eğitimi Adım 2

Sattığını şeyin, alınabilirliğinden emin misin?

Kendi ürününe inanmayan ve %120 farkının ve avantajlarını kendisi satın almamış olan bir satıcı olmamaya her zaman özen gösterin. Kendinizi dışarıdan nasıl görüyorsunuz.  Karar verici müşteriden 10 dakikalık toplantı dilenen bir satıcı mısınız? Yoksa konusunda gerçekten uzman olan, ürününü anlatmak için bir sonraki adayı aramak için, içinde bitmek tükenmek bilmeyen bir heves besleyen bir satıcı mı? Yardımcı bir danışman olarak mı? Ürünün satışını yapmak için önce kendiniz inanmalısınız nokta. Ancak ürününüzün kullananlar için ne kadar hayati olduğunu tam olarak anladığınız zaman, çok çeşitli yaratıcı fikirler ve tanıtım sunumları aklınızda belirecek ve müşterinize daha doğru yöntemler ile sunum yapabileceksiniz.

İyi bir satış eğitimi yöntemlerden oluşmaktadır. Ürününüze olan inancınız ve aidiyet ise bu yöntemleri en efektif şekilde gönüllü ve arzulu olarak kullanmanızı fayda sağlayacaktır. Kendinizi organizasyon şemasının en değersiz, dışarıda gezen, şirkete ait olmayan bir dış temsilci olarak mı görüyorsunuz? Yoksa şirketlerin birlikte iş yapmasına ön ayak olan ve ara bulucu ve anahtar roldeki en sorumlu kişi olarak mı görüyorsunuz? Bu sorunun cevabını beğenmiyor iseniz, ürününüzün ve hizmetinizin potansiyel müşterilerinizin hayatındaki rolünü tekrar dönüp kendinize olan güveninizi ürünün değeri ile arttırmanızı öneriyoruz.

Satış Eğitimi Adım 3

Hiç bir şey bulamadıysanız…

Mevcut Başarı Senaryolarını Düşünün Sürekli reddedilebileceğinizi düşünüyor ve müşterilerinize satış yapmanın belirli ve kesin net sebeplerden dolayı zor olduğunu düşünüyorsanız. Hatta bu düşünceler kafanızdayken yeni bir müşteriye giderken sizin ayaklarınızı ters çeviriyor ise. Hemen kendiniz için şimdi bir iyilik yapın. Mevcut hizmet ve ürününüzün karşılığını ödeyen satın almış memnun müşterilerinizi düşünün. Onlar neden sizden satın aldılar? Daha ucuz bir teklif gitmedi mi? Yoksa rakibiniz olan firmanın sunumunu mu duymadılar. Sizce İnternet ve bilgi teknolojisi bu kadar yaygınlaşmış iken tek teklif veren siz olabilir misiniz? Kesinlikle hayır onlar teklifler arasından sizi seçti… Sebebi ise çok açık Sizin en iyisi olduğunuzu düşünüyorlar? Peki neden?  Bunu derinlemesine inceleyin sadece bunu bir kez daha yapmanız gerekiyor. Yeni bir keşif yapmanıza gerek yok.

Satış Eğitimi Adım 4

Zihin tekrarları. İnsanoğlunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de bazı tecrübeleri ve olası yaşanmışlıkları zihninde canlandırıp bunu bütün bedeninde hissetmesi ve buna göre olumlu ya da olumsuz olarak potansiyelinin etkilenmesidir.

Nasıl ki olumsuz tecrübeler bizi her zaman bir şeyi yapmaktan alıkoyuyorsa. Hatta olumsuz olma ihtimali olan tecrübeler dahi bizi bazı şeylerden alıkoyuyor ise olumlu sentetik tecrübeler de bazı konularda motivasyonumuzu ve başarma gücümüzü artmasına yardımcı olacaktır. O yüzdendir ki yapmamız gereken ya olumlu tecrübelerinizi sürekli gözden geçirip ve denetlemek. Ya da olumlu olacak anlatı iyimser bir yaklaşım ile tekrar denetleyerek kendinize güç yaratın.

Satış Eğitimi Adım 5

Rahatlayın.

Tabi ki bir satış konuşmasında veya bir satış aramasında başınıza gelebilecek en kötü şey reddedilmektir. Aslında bunun da işin parçası olduğunu ve aslında sizin değil sadece o an firmanız adına yaptığınız teklifin reddedildiğini unutmayın.  Bu gayet doğal ve olağan bir sonuçtur.  İnsanlar bazı şeyleri yapmaktan sadece olası çok büyük sonuçlar ve olumsuzluklar dolayısı ile yapmamaya karar verir. Ve bu olumsuz düşüncelerin %80 – 90 arasında aslında asla olmadığı gerçeği bu sonucu değiştirmez. Satış yapamaz iseniz ne olur? Satışlar doğal olarak düşük çıkar. Satışlar düşerse ne olur? Patronunuz size kızar. Patron kızarsa ne olur? İşinizden olabilir siniz. İşimden olursam ne olur? Yeni bir iş aramaya başlarım. Sonra belki de iş bulamayabilirim. Peki iş bulamazsan ne olur? Şu an ki evimden olabilirim. Sonra Evsiz birisi olarak sokakta yatarım. Sonra? Aç kalırım. Sonra Üşürüm?  Eviz kalıp aç kalma ihtimaliniz gerçekten düşündüğünüzden çok çok çok daha azdır. Sadece bu küçük ihtimal için bu gün hakkınız olan o harika satışı aramaktan veya o toplantıya gitmekten çekinmeyin. Gidin Alın.  Bu ve bunun gibi yüzlerce teknik taktik yöntem ve sır için Satış Eğitimi alın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...