Satış Eğitimi: Satışı Kapatmak

Ürünü başka kullanan kimler var sorabilir. Tabi umuyoruz ki siz de müşteriden gelen bu sinyalleri fark edip uygun kapanış sorusunu sormaya hazır olursunuz. Hadi bazı teknikleri birlikte gözden geçirelim. Satış Eğitimi sürecinde uzun uzun bahsettiğimiz ve üzerinde özellikle durulması gerektiğini söylediğimiz bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir.

 

  • Şimdi almalarını isteyebilirsiniz. Müşterinizin satın alma işlemlerini her zaman kolaylaştırın. Kibar bir şekilde şimdi hemen siparişinizi girebilir ve yarın ürünün elinizde olmasını sağlayabilirim. Veya programı hemen sizin istediğiniz şekilde ayarlayabiliriz.
  • Satışı Kabul edin. Bir çok başarılı satıcı ( CODE Satış Eğitimi  Almış Profesyoneller) Müşterisi zaten satın almış gibi düşünürler ve bir an önce kağıt işlerini hallederek ve prosedürlere yardımcı olarak müşterisinin önünden kaldırmayı başarır. Prosedürleri hallettikten sonra siparişi kesinleştirmeden tam önce müşterisinin eklemek istediğiniz bir şey olup olmadığını sorar. Yok ise zaten sipariş tamamdır.
  • Öyle veya Böyle Kapatın. Evet ve hayır çok keskin olmasın diye, böyle mi istersiniz, şöyle mi sorusu ile de kapatılabilir.  (örnek olarak; “Sarısını mı mavisini mi tercih edersiniz ?”).

 

Eski sistemi mi yeni sistem mi sizin için daha uygun sorusu, hem sunum yaparken hem de satışı kapatma yöntemi olabilir. Son teknik bazen müşteriler üzerinde hafif bir baskı oluşturabilir. Ancak karşı tarafa kibar ve tercihini sorma şeklindeki yaklaşım ile aslında bunun bir kapanış sorusu olmadığı da bariz olarak anlaşılacaktır. İnsanların karar vermek ve son kesin net fikri ortaya koymaya çekindiği durumlarda bulundunuz mu?  Sizin ürününüzü veya hizmetinizi almış veya ikna olmuş olsa da hala son kararı verme konusunda tereddüt eden müşterileriniz mutlaka olacaktır.

 

Böyle durumlarda yapılması gereken şey, “bu gün imzalayalım ve bu işten kurtulun demiyorum” şeklinde ufak baskı azaltıcı bir yöntemi kullanmak, müşterinin takvimine uyabileceğinizi göstermek ve üzerinde baskı olmadığını ortaya koyabilirsiniz. Bu tip müşterilere asla yapılmaması gereken, hadi şimdi imzalayalım tarzı şeklinde baskı yapmak doğru olmayacaktır. Bu tarz durumlarda genel de müşteri kendini köşeye sıkışmış hissedecek ve satın alma niyetinden vazgeçebilecektir. Müşterinizin hangi konularda tereddüt duyduğunu ortaya çıkarmak için sorgulamaya devam edilmesi gerekmektedir.

Tam olarak son noktayı koyana kadar araştırın ve sorgulayın. O andan itibaren yapılması gereken, şirket sunumunu bırakıp müşterinizin yanında olduğunuzu hissettirin ve sadece o noktaya odaklı sunum yapmaya özen gösterin. Bazı samimi soruları da kullanmanız daha da yardımcı olacaktır. Mesela “Eğer bu şöyle değil de tam olarak böyle olsaydı, tam olarak ihtiyacınızı karşılıyor olur muydu ?” şeklinde bir soru eğer cevap olumlu olur ise sunumu o yöne tavizleri kullanarak kapatmaya çalışmak daha kolay sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinize her zaman alternatifler sunun. Mükemmel bir satış eğitimini almak  size yüzlerce satış kapatma taktik ve tekniğini uygulamalı olarak gösterecektir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...