Satış Eğitimi Konusu : Müşteriler Genelde Sadıktır.

Satış Eğitimi Konusu : Müşteriler Genelde Sadıktır.

GSM operatörünüzü değiştirmek, Sigorta şirketinizi değiştirmek, Evinizi değiştirmek, hatta sürekli alışveriş yaptığınız marketinizi değiştirmek. Added Work  (ekstra külfet) getiriyor olacaktır. Bunu düşündüğünüzde çok net görülecek ki müşterinin sizi değiştirmek için girişmesi gerekeceği ekstra külfet dahi birçok zaman ufak fiyat farklarını görmezden gelinmesini sağlıyor olacaktır. Yeni bir müşteri ile iletişime geçtiğinizde, daha önceki eski tedarikçisini bıraktırmanın ne kadar zor bir süreç olduğunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

Sadece müşteriniz ek iş yükü sorunu değil, aslında değişiklikle belli ölçüde riskleri de alınmış olacaktır. Kendinizi bir anlığına müşterinizin yerine koyarak ve gerçekten bu şekilde değişiklikler yapılmasının ek külfetlerini ve ek risklerini düşünün. Müşteri karşısında ne kadar güçlü durursanız o kadar daha net pazarlık gücüne sahip olursunuz. Bir daha size sadece fiyat konusunda tercih edilmeyeceğinizi ve başkasına gideceğini söyleyen bir müşteriniz olduğunda pro-aktif olun ve ev ödevinizi daha iyi yapmaya özen gösterin. Yanlış bir seçim yapmanın ne gibi bir maliyet doğuracağını çok net şekilde müşterinize anlatın. En azından biraz daha fayda açısından eksik bir alternatifi tercih etmenin maliyetinden bahsedin. Müşterinize değişimin maliyetini hesapladıktan ve daha sonra değişim zamanını ve tekrar oyuna dönmenin alacağı süreyi ve riski tam olarak anlattıktan sonra birçok olayda müşteri için bütün bunları göze almak çok daha zor olacaktır. Her şey tüm hesaplar uyuyor dahi olsa müşterinize diğer şirketin ilerleyen dönemlerde aynı kalitede servis, aynı kalitede teslimat ve fiyatının daha sonraki dönemlerde sabit kalıp kalmayacağı konusunda bir uyarıda bulunabilirsiniz.

 

Satış Eğitimi : Ev Ödevi : Bir kere ev ödevinizi tam olarak doğru ve net olarak yapmış olduğunuz zaman, karşınıza çıkan her fiyat pazarlığında ve başka tarafa gitme tehdidinde bunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mevcut olanın değişiminin alacağı süre maliyet risk ve kalite faktörünün anlatılması mutlaka etkisini gösteriyor olacaktır. Müşterinizin yerine kendinizi koymanız durumunda ise sizden almanın rahatlığı güveni ve kalite garantisi ile fiyatınızı daha net savunabiliyor olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...