Satış Eğitimi Temel Kabulleniş

Satış Eğitimi Temel Kabulleniş:

Bir satıcının yapacağı en kötü şey ise müşterisi indirim istediği anda fiyatı savunmak yeirne hemen indirim vermek olacaktır. Müşteri perspektifi ile bakmak denen yeteneğe sahip olan profesyonel satıcılar hiçbir zaman ilk istenildiği anda indirimi vermezler. Bu tarz profesyonel satıcılar müşteriye asla karşılıksız olarak da indirim vermezler.

Genel Kabulleniş; Müşterimin önüne ürün ile ilgili bir teklif koyarken her zaman en doğru en son fiyatı koyarım. Müşterim indirim ister ise yapmam imkan dahilinde değildir. Zaten indirim imkanı olsa müşterime sunarken yapmış olurdum. Bunun sonrasında istenecek tavizlerin mutlaka ve mutlaka müşteriden bir taviz alarak yapılmasıdır.

Bir satın almanın birinci önceliği her zaman satın alınan ürün veya hizmetin başarıyı kesin olarak sağlaması olacaktır. Devamlılık ve riskin önlenmesi de devam eden süreçlerdir. Maliyet bütün bunların sonunda konuşulacak en son nokta olmalıdır. Satış Eğitimi ana konularından bir tanesi olarak da yapılan bu seferlik indirimler olacaktır. Fiyatı bir kez indirdiğiniz zaman kaybedilmiş olan gelirin tekrardan geri alınmasına imkan yoktur. Bundan sonra fiyat üzerinde yapılacak her türlü düzenleme fiyat artışı olarak görülmesine sebep olacaktır. Bu seferlik indirim istendiğinde vermeyin. Bu sefer var olan normal fiyattan verip bir daha ki sefere bu konuyu konuşma sözü vermek daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak müşteri sizden indirim istediğinde ve siz bu indirimi karşılıksız olarak verdiğiniz anda toplam gelirinizden ve karınızdan kaybı yaşamış olursunuz. Müşteri karşısında ne kadar sıkı durabilirseniz o kadar çok kazanımınız olacaktır. Mevcut satışı o an için belki kapatabilirsiniz fakat uzun dönemde mutlaka zararınıza bir gidişat olması söz konusudur.

Ve bunu bu müşteride bir daha telafi etme şansınızı ortadan kaldırmış olacaksınız.

Fiyatı müşteriye karşı savunmak gerçekten zor bir iştir. Müşterinizi indirimler vererek memnun etmeye çalışmak yanlış olacaktır. Kendinize ve ürününüze olan güveniniz müşteriyi daha fazla memnun edecektir. Her şeyden önce kendinize ve ürününüze tam olarak güvenmelisiniz. Hiçbir zaman müşteri kaybetmekten korkmayın gidip yenisini bulabilirsiniz. Ürününüzün daha önce satış yapmış olduğunuz müşterilerinize nasıl yardım ettiğini ve nasıl fayda sağlıyor onu düşünün. Bir dahaki siparişte bu yapılmış olan indirimi telafi ederiz yalanına inanmayın. Kendinize güveniniz yok ise her şey den önce müşterinize güle güle demeye hazır olun. Unutmayın. İndirim sadece müşteri karşısında yumuşak satıcıların satış yapma aracından başka bir şey değildir.

Satış Eğitimi ve Müzakere Eğitimi Alın. Müşterinize boşuna hiçbir şeye yaramayan ve değmeyen İndirimler yapmayın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...