Satış Eğitimi : Zayıflar ve Yumuşak Satıcılar İçin İndirim.

Satış eğitimlerinde anlattığımız bir diğer konuda. Satış tam olarak sonlanması anlaşmayı kapatmakla olacaktır. Bunu yapmak için öncelikle yapılması gereken ürün üzerinde anlaşmak ve daha sonra fiyat üzerinde de anlaşmak şarttır. Bütün satış temsilcileri satış görüşmelerinde hemen her seferinde ilk olarak fiyat rekabeti ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Peki; bu gibi aynı durumlarla karşılaşan tüm satış temsilcileri aynı mı hareket eder?  Satış Eğitimi tam olarak burada devreye girmektedir.

Birçok satıcı kendini satış konusunda çok güçlü görüyor olsa da. İş indirimsiz bir satış yapmaya gelindiğinde birçok satıcı müşteri karşısında çok yumuşak ve korkak kalmaktadır. Nadiren de olsa bazı satışçılar bu rüzgara karşı durabilmekte ve bir çoğu da ne yazık ki rüzgarda kalan ucuz şemsiyeler gibi terse dönmektedir.

Satış Eğitimi Örnek;

Harika giden bir satış görüşmesini kapatmak üzere olduğunuzu düşünün, gerçekten büyük bir sipariş ve ay sonu harika bir prim çeki hesabınıza yatıyor olacak ve siparişi almaya tam olarak hazırsınız. Ancak fark ediyorsunuz ki son anda müşteriniz sizden indirim istiyor. Sizinle tam olarak aynı kaliteye sahip bir rakibiniz sizin vermiş olduğunuz teklifinizden biraz daha düşük fiyat teklifi vermiş ve siz kendi fiyatınızı savunma veya indirim vererek karınızdan taviz verme arasında bir yerde kararsız olarak kalmış durumdasınız? Hangisini seçiyor olurdunuz?

Her ne kadar o an için indirim verip kurtulmak satış eğitimi almamış olan veya yeteri kadar dersini tam olarak çalışmamış bir satıcının birinci opsiyonu olarak görünse de. Aslında o noktaya gelene kadar ki süreçte yapılması gerekenleri tam olarak yapıp orada daha sağlam bir duruş ile indirimsiz bir satış gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Bu noktada sizin ilk izleniminiz ve kendinize olan güveninizin ve ürününüzü ne kadar savunabildiğiniz çok önemli olacaktır. Bundan daha da önemli olan ise müşterinizin farkı görmesini sağlayabilmek ve bu sunuma hazır olup olmadığınız olacaktır. Ürün sunumundan daha da önemli olan şey farkların sunumu olacaktır. Tercih edilen en düşük fiyat genelde herkesin beklentisi olabilir fakat ya daha ucuz bir ürün tüm beklenenleri tam olarak en doğru şekilde veremiyor ise? Bizim işimiz bunu müşterimize göstermek olacaktır. Alacakları ürün tam olarak müşterimizin isteklerini karşılamaz ise, bunun nasıl bir acı hissettireceğini tam olarak öne çıkarmak en önemli yöntemlerden birisidir. Satış Eğitimi içerisinde bunun doğru şekilde kullanılarak, müşterimize kesinlikle tehditkar olmadan gerçekleştirilmesini sağlayacak yöntemleri detaylı şekilde anlatmaktayız. Ürünü nasıl kullanacaklarını, ne şekilde saklayacaklarını, tam olarak işlerine ne gibi fayda sağlayacağını nelere iyi geleceğini sormak, size çok kesin ve net yanıtlar sunacak ve bu şekilde sizin fiyatı yerini oturtmanız için kanıtlar veriyor olacaktır.

İndirimi en başta veriyor olmak ve satışı bu şekilde almak daha kolaydır. Ancak tabii ki  her satışı almanız mümkün olmayacaktır. Müşteri karşısında sağlam durarak bazı satışların çok daha yüksek kar marjı ile alabilir ve satış huninizi sürekli olarak dolu tutarak da müşteri kaybetmekten korkmazsınız. Satışın her aşamasında (tanışma, ilk toplantı, teklif, yeniden ziyaret) müşterilerinizin sayısı daha fazla olur ise indirim isteyen müşterinizi kaybetme korkunuz da o kadar azalıyor olacaktır. Elinizde tek müşteriniz olması pazarlık gücünüzü ve müşterinizi kaybetmemek için çok daha zayıf olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...