Satış Eğitimi : Yoğun Rekabet

Satış Eğitimi : Yoğun Rekabette Yüksek Fiyatlı Ürün Satışı

Müşteri aynı şekilde hala kötü ekonomi ve yüksek fiyatlar konusunda endişeleniyor ve burada biraz daha savunmacı şekilde yaklaşıyor ise bu gidişatı önlemek için satış eğitimi almış bir profesyonel şu soruyu soracaktır.  Sizin müşterileriniz sizden ürün alırken kalite ve fiyat konusunda ne yapıyorlar. Profesyonel Satış Eğitimi almış olan bir satıcı müşterinin kalite ve güven unsurunu kendi ürünü için kullanmaya buradan başlayacaktır.   Müşteri kaliteyi ve gerçekten doğru ürünün bizim ürünümüz olduğunu gördüğünde, ürünün edinim maliyetinin yanında sağlayacağı alternatif maliyet tasarrufunun, günlük yüksek fiyat önemini kaybetmiş olacaktır.
Satış görüşmesi sonlandıktan sonra bile bazı satın alma departmanları yine fiyat pazarlığı yapabilecektir. Başka bir tedarikçi ile çalışma yada bulma konusunda tehditler dahi savunabilirler. Satış Eğitimi içerisinde bulunan bir çok teknik ve taktik zayıf satışçıların nasıl bu tuzağa düştüğünü detaylı olarak anlatılır.

 

Profesyonel Satış Eğitimi almış olan satıcımız, burada kullanacağı en az satış görüşmesi kadar detaylı ve yazılı geri bildirimler ile ürünün sağlayacağı faydayı ve ürün fiyatının doğruluğunu, sıkılmadan ve yorulmadan 10 sayfalık bir mail ile anlatması ve mümkün olduğu kadar kalite, fayda ve fark konusunun detaylı şekilde vurgulanması önemlidir.  Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, satın alma departmanlarının tam olarak neden indirim istediğidir. Satış Eğitimi esnasında, 10 farklı büyük dev şirketin satın alma departmanlarının hangi teknik ve taktikleri kullandığı detaylı olarak incelenmektedir. Bunlardan en önemlisi; satın alma departmanları 10 tane olayın dokuzunda istedikleri indirim sebebi ihtiyaçları olduğu için değil sizi test etmek için indirim isterler. Fiyatın tam olarak doğru olduğunu ve tüm indirimlerin yapılmış olduğunu kontrol etmek ve doğrulamak için size çeşitli satış ve satın alma teknikleri ile sorguluyor olacaktır.

Firmalar için yeni bir tedarikçi bulmak her ne kadar kolay gibi gözükse de, yeni tedarikçi tam olarak konuyu bilmeyecek, kurum hakkında yeteri kadar ekspertizi olmayacak, ilk an için ucuz fiyat veriyor olsa bile, gerçekleşecek ikinci siparişte aynı fiyatı garanti edemeyecek. Sizin geldiğiniz aşamaya ulaşabilmek için bir çok toplantı yapacak ve zaman harcayacak ve belki de sizinle aynı kaliteyi ve garantiyi sunamayacaktır.  Yani yeni bir tedarikçi bulmak söylenildiği gibi kolay değil aksine gayet zor maliyetli ve meşakkatli bir iştir.
Satış eğitimlerin de bahsedilen en son fiyat koruma tekniği ise; Yüksek fiyatı sunun, satıcının fiyatı indirme konusunda yetkisinin bulunmaması konusudur. 10 müşteriden 2 si eğer o satış görüşmesinde masadan indirim alamaz ise istediği indirimden vazgeçmeye meyilli olmaktadır. Fiyatı indirme yetkisi satış ekibinden alınır ise, satıcının fiyatı savunma konusunda ne kadar etkin olduğuna yönetim inanmakta güçlük çekecektir. Satış personelimizin üzerinden bu yetkiyi aldığımızda, satıcı sıcak bölgeden kendisini uzaklaştırmış olacak ve müşteriye bunu hissettirdiği andan itibaren artık müşteri de daha fazla fiyatın altını kazmaktan vazgeçecektir.

Satışların inanılmaz derecede arttığı ve talebin çok daha fazla olduğu yerlerde yüksek fiyatı satmak tabi ki daha olacaktır. Ancak etkin bir satış eğitimi almış olan profesyonel bir satıcı kazandığı onlarca teknik ve yöntem ile yaratılacak güven ve müşteri fayda sunumu ile gerekli donanıma sahip olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...