Satış Eğitimi : Yoğun Rekabette Yüksek Fiyatlı Ürün Satışı

Satış Eğitimi Yüksek Fiyatlı Satış

Satış Eğitimi ana konularından bir tanesi de yüksek fiyatlı ürün satışı olarak değerlendirilebilir. Yüksek fiyatlı ürün satışı yapmak, her ne kadar daha zor gibi gözükse de, son zamanlar da daralan piyasalarda rekabetin de yüklediği piyasalarda en doğru teknik ve yöntemlerin kullanılmaması ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Satış eğitimlerinde en çok odaklandığımız konu ise satıcı ile potansiyel müşterinin yüksek fiyata sahip ürünlere tamamen farklı taraflardan bakıyor olmasıdır. Satıcı kendi ürün fiyatının indirilebilir veya müzakere edilebilir ve gerçekten yakışmayan fiyat olduğunu düşündüğü anda zaten oyunu baştan kaybetmiş sayılmaktadır. Müşteriye yüksek fiyatı ikna etmek, satıcı için iç müşteri (Şef, Müdür, Patron) ikna etmekten daha zor olacak ve kısır döngü başlayacaktır. Fiyatı yüksek olan ürünün satılması gerekiyor ise, kesinlikle indirimsiz satış yapılması gerekmektedir.

Bunun bir diğer anlamı ise satıcı ürünün fiyatının kesinlikle doğru fiyat olduğuna inanmalı ve kesinlikle indirimsiz satış hedeflemelidir. Müşteri nede olsa bu fiyatı reddedecek düşüncesi ile gidilen ve hemen ürün fiyatında bir indirim teklif edilen satışta zaten kaybetmek garanti olacaktır. Çünkü ürün fiyatında bir kez aşağı gidilmiştir. Müşteri hiçbir zaman fiyatı yükseltelim şeklinde bir teklif yapmayacaktır.

Müşteri her satış görüşmesinde mutlaka ekonominin ne kadar kötü olduğundan bahsedecek ve satıcının fiyatının ne kadar yüksek olduğundan bahsedecek ve bunu kanıtlamak için bu şekilde bir yol izleyecektir. Satış Temsilcisi Satış Eğitimi nde aldığı taktik ve teknik bilgileri unutur ve müşteriyi bu konuda onaylar ve hak verir durumda kalır ise, 10 satış görüşmenin 9 unda satış görüşmesini kaybetmiş şekilde oradan ayrılıyor olacaktır.

Bu tekniğin kontra atağı ise kesinlikle müşterinin bahsettiği kötü ekonomiden ve durgun piyasadan bahsettiğinde bunu net bir dil ile reddetmek en doğrusu olacaktır. Evet müşteri ile kesinlikle bu konuda aynı fikirde olmamak önemlidir. Bu konuşmalar başladığında ise satıcının ilk yapması gereken şey ürünü bizden aldığında veya ürünü almasa bile nasıl kullanmayı planladığı öğrenmek ve hangi sonuçlara ulaşmak istediğini sormak olacaktır.
Eğer müşteri yine bu şekilde devam eder ve ekonominin ne kadar kötü olduğundan bahseder ise ,satıcı yine aynı şekilde satın alma süreçlerini ve ürünün kullanımı ile ilgili sorular sorması daha uygun olacaktır. Burada asıl amaç müşteriyi ürün hakkında konuşturmak bilgi almak ve ürünün bazı faydaları ve kazançlarını konuya dahil etmek olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)

Satış Eğitimi : CODE İleri Düzey İletişim ve Müzakere Eğitimi (Pazarlık Gücü)   CODE İleri Düzey İletişim ve ...

CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Müşteri Servisi (Perakende Mağazacılık) CODE Profesyonel Müşteri Servisi Eğitimi, Kurumların Yüz binlerce dolar ...

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı)

Satış Eğitimi : CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Hizmet Satışı) CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikle kurumlar ve son kullanıcılara ...

Satış Eğitimi: CODE Profesyonel Satış Eğitimi (Ticari Ürün Satışı)

Satış Eğitimi Ticari Ürün Satışı. CODE Profesyonel Satış Eğitimi Özellikleri :  B2B ve B2C Ticari Ürün ...

Forbes Satışın Doktorları

Satışın Doktoru Oldular Son Beş Yılda Türkiye’de 1000 Şirketin Kronik Satış Problemlerine İlaç oldular. Ama Hala ...